Książki o zarządzaniu projektami, które warto przeczytać

Dobre książki o zarządzaniu projektami powinny się znaleźć w prywatnej bibliotece każdego kierownika projektu. Ja szczególnie cenię sobie książki, które zawierają dużo praktycznych przykładów. Jest bardzo dużo książek, które opisują zarządzanie projektami, metodyki zarządzania projektami, zarządzanie ryzykiem, wykres Gantta, plan projektu oraz biuro zarządzania projektami czy też strategię firmy. W poniższym artykule zarekomenduję te, które moim zdaniem łączą „naukowy” z praktycznym podejściem do zarządzania projektami.

książki-o-zarządzaniu-projektami

1. dr Yuri Raydugin – „Project Risk Managemet”, czyli zarządzanie ryzykiem w projektach

Dr Yuri Raydugin przez wiele lat zarządzał ryzykiem projektów w dużych korporacjach takich jak Royal Dutch Shell, SNC-Lavalin czy też TransCanada Pipelines. W zasadzie praktycznie wszystkie metodyki zarządzania projektami rekomendują zarzadzanie ryzykiem na projektach. Z pewnością jest to szczególnie istotne, ponieważ dobre zarządzanie ryzykiem minimalizuje liczbę problemów w trakcie realizacji projektów. Bez wątpienia zaletą tej książki jest szczegółowe wytłumaczenie całego procesu zarządzania ryzykiem. Proces ten rozpoczyna się od identyfikacji ryzyk projektowych, ich opisu oraz podejmowaniu działań minimalizujących wpływ skutków ryzyk na projekty. Autor opisuje odpowiedzialność kierownika projektu oraz kadry zarządzającej w procesie zarządzania ryzykiem. Godne uwagi są zawarte w książce praktyczne przykłady identyfikacji i zarządzania ryzykiem z różnych organizacji. Techniki identyfikacji ryzyk oparte o harmonogram projektu – jego WBS – oraz o risk asessement matrix mogą się dla wszystkich okazać bardzo pomocne.

2. Antonio Nieto-Rodriguez „Podręcznik zarządzania projektami – jak rozpoczynać, prowadzić i nadzorować udane projekty”

Antonio Nieto-Rodriguez występuje na wielu międzynarodowych konferencjach, dzieląc się swoimi praktycznymi doświadczeniami. W książce autor porusza praktycznie każdy aspekt zarządzania projektami i robi to w sposób bardzo zrozumiały nawet dla osób o niewielkim doświadczeniu. Z pewnością przydatne okaże się opisanie różnic pomiędzy metodami zwinnymi, klasycznymi i hybrydowymi. W książce wyjaśnione są zasady tworzenia planu projektu, definiowanie rezultatów czy też opracowanie zakresu projektu. Godne uwagi jest dość szczegółowe omówienie przez autora kanwy projektu. Na pewno wartościowe jest przedstawienie, czym jest kanwa projektu i jak ją w praktyce wykorzystać. Autor porusza zarówno tematykę planowania i zarządzania pojedynczym projektem jak też aspekty zarządzania portfelami projektów. Ostatnia część książki to ciekawe rozważania na temat metodyk zarządzania projektami w przyszłości. Podsumowując, jest to bardzo wartościowa pozycja napisana przez wieloletniego praktyka i „myśliciela” w dyscyplinie zarządzania projektami.

3. „Playing to win – how strategy really works”

Autorem książki jest Profesor Roger Martin, który uważany jest za jednego z największych światowych autorytetów w dziedzinie formułowania strategii firm. Bezsprzecznie wartościowe w tej książce jest pokazanie pełnego procesu z przykładami, jak powinna być formułowana strategia firmy. Zdaję sobie sprawę, że nie są w książce poruszane metodyki zarządzania projektami, plan projektu, wykres Gantta czy też inne narzędzia typowe w zarządzaniu projektami. Z pewnością jednak każdy dyrektor biura zarządzania projektami powinien mieć dobrą wiedzę z zakresu projektowania strategii firmy. Coraz powszechniejsze staje się bezpośrednie łączenie celów strategicznych firmy z projektami. Takie podejście pozwala na priorytetyzację projektów oraz skupienie zasobów firmy na budowaniu wartości. Koncepcja tworzenia strategii firmy rozpoczyna się od określenia aspiracji finansowych firmy. Kolejne kroki to określenie grupy docelowej, zdefiniowania, w jaki sposób chcemy zaspokoić jej oczekiwania. Ostatnim etapem jest zaprojektowanie mechanizmów zarządzania, które skutecznie wspierają proces wdrażania strategii.

4. „Przewodnik PMBOK – przewodnik po kanonie wiedzy o zarządzaniu projektami”

Jest to już siódme wydanie tego podręcznika. Książka ta stanowi podstawę do zdobycia certyfikacji kierownika projektów PMI. W książce w sposób bardzo kompleksowy opisano praktycznie wszystkie aspekty zarządzania projektami. Książka ta skupia się na pokazaniu uporządkowanej metodyki, szeregu definicji oraz związków, pomiędzy różnymi aspektami zarządzania projektami. Z pewnością nie znajdziemy w niej szeregu praktycznych przykładów z zarządzania projektami, ale nie taki jest też cel tej pozycji. Niewątpliwe godne uwagi jest to, że książka w bardzo uporządkowany sposób pokazuje cały proces zarządzania projektami, skupiając się zarówno na aspektach narzędziowych jak i ludzkich oraz organizacyjnych. Moją szczególną uwagę przykuła w książce część dotycząca dostosowania metodyki do różnych sytuacji w organizacjach. Z pewnością jest to cenny aspekt, który każde biuro zarządzania projektami powinno uwzględnić, projektując procedury zarządzania projektami w firmie.

5. „HBR guide to project management – motivate your team, avoid scope creep, deliver results”

Książka ta została wydana przez Harvard Buisness Review. Nie jest to obszerna pozycja, ale za to zawiera szereg dobrych praktyk zarządzania projektami podanych „w pigułce”.  W przeciwieństwie do PMBOK’a tą pozycją powinny zainteresować się osoby, które chcą znać podstawową wiedzę z zakresu zarządzania projektami, ale nie zajmują się nim w pełnym zakresie. Autor przedstawia w książce główne fazy realizacji projektu, a następnie w szczegółach je omawia. Przedstawione są kluczowe aspekty planowania projektu prowadzące do opracowania harmonogramu projektu, budżetu projektu czy też karty projektu. Potem omówione są kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas fazy realizacji projektu. Na koniec autor pokazuje, w jaki sposób profesjonalnie zakończyć projekt i podsumować jego przebieg w postaci lessons learned.

Podsumowanie

Reasumując, warto mieć w swojej własnej bibliotece najlepsze pozycje dotyczące szeroko rozumianej dyscypliny zarządzania projektami. Oczywiście można wyjść z założenia, że bardzo dużo przydatnych i praktycznych informacji można znaleźć w Internecie i to za darmo. Okazuje się jednak, że w praktyce nie jest to takie proste i dotarcie do wartościowanych materiałów, o ile się uda, to może zająć dość sporo czasu. Dlatego dobre książki o zarządzaniu projektami, zawsze dostępne mogą okazać się bardzo pomocne. Na koniec warto dodać, że każda osoba, która chce zdobywać nową wiedzę, powinna mieć wewnętrzną ciekawość i sięgać po najlepsze pozycje książkowe.

Autor: Włodzimierz Makowski, Członek Zarządu FlexiProject.