20 najlepszych programów do zarządzania projektami

Systemy do zarządzania projektami sprawdzają się świetnie, gdy nie panujesz już nad projektami, które toczą się w Twojej firmie lub chcesz mieć wszystkie informacje na temat swoich projektów w jedynym miejscu. Wiadomo, że nie wszystkie rozwiązania będą pasowały idealnie do Twoich potrzeb, dlatego przygotowaliśmy zestawienie pokazujące listę najlepszych programów do zarządzania projektami.


1. FlexiProject

FlexiProject to kompleksowy program do zarządzania projektami po polsku. Z uwagi na elastyczność dopasowania, sprawdzi się zarówno w małych firmach do prostych projektów, jak i w dużych organizacjach, które mają już biuro zarządzania projektami, planują wykorzystywać ścieżki akceptacji i robić przeglądy projektowe. Dla pełnej kontroli sytuacji oprogramowanie FlexiProject to także doskonałe narzędzie do szczegółowego raportowania.

Ogromna zaletą systemu jest wbudowana funkcjonalność szablonów projektowych, dzięki czemu harmonogram dla projektów powtarzalnych możemy tworzyć w ciągu kilku sekund. Interfejs systemu jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Praca na kartach projektu prosta, wiec bardzo szybko można nauczyć się z niego korzystać.

Najlepsze programy do zarządzania projektami - FlexiProject

Dodatkowym atutem przy wyborze tego systemu jest możliwość otrzymania bezpłatnej prezentacji oraz środowiska testowego na okres próbny. Jest to polskie narzędzie do zarządzania projektami dzięki czemu użytkownicy mogą pracować w języku polskim oraz mają zapewnioną pomoc w ojczystym języku.

Zapewnia wsparcie realizacji projektów w dużych i średnich firmach, małych przedsiębiorstwach czy projektów innowacyjnych.


2. Smartsheet

Program pozwala dodawać dowolną liczbę projektów w systemie. Ułatwi na pewno zarządzanie budżetem oraz rozliczeniami, jak również szybsze działanie organizacji. Dużym plusem jest możliwość pokazania harmonogramu na wykresie Gantta. Jest to na pewno skuteczne oprogramowanie do produktywnego zarządzania projektami w organizacji. Dodatkowymi zaletami tego programu do zrządzania projektami są funkcje zarządzania budżetem i rozliczeniami.

Sam program reklamuje się jako narzędzie wychodzące poza ramy typowych przestrzeni roboczych. Warto wspomnieć, że to program działający głównie w języku angielskim, co może być pewnym kłopotem w trakcie pracy w zespole, który nie włada nim na co dzień.

2/ Smartsheet - program do zarządzania projektami

3. Planview

Planview pozwala priorytetyzować projekty oraz powiązać je ze strategią dla firmy. Zaletą narzędzia jest możliwość grupowania projektów w portfele oraz zarządzanie nimi, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej zrealizować strategię firmy. Jest to przydatna aplikacja do kierowania projektem online.

Dodatkowo jest to jeden z najdłużej rozwijanych SaaS-owych programów do zarządzania projektami – pierwsza wersja pojawiła się na rynku w 1997 roku. Obecnie oprogramowanie cieszy się niesłabnącą popularnością, a samo oprogramowanie skupia się w dużej mierze na wsparciu zespołów projektowych, działających w oparciu o metodykę agile

Planview - program do zarządzania projektami

4. GanttPro

System pozwala nam tworzyć projekty oraz budować dla nich harmonogramy i śledzić postępy prac. Szczególną cechą GanttPro jest dostęp do zaawansowanego wykresu Gantt z dużymi możliwościami konfiguracji. Ten program to naprawdę skuteczne rozwinięcie papierowego wykresu.

Sprawdzi się ono w szczególności w biurach zarządzania projektami (PMO), które opierają swoją pracę w dużej mierze na wykresach Gantta, jednak zależy im na rozszerzeniu funkcji tego narzędzia. Właśnie ze względu na to widoczne podejście (jak i same deklaracje twórców) trafniejszym określeniem GanttPro jest „program do planowania i śledzenia realizacji projektów”.

GanttPro - program do zarządzania projektami

5. Clickup

Ciekawa aplikacja, w której możesz tworzyć projekty oraz zadania. Harmonogram możemy pokazać w kilku formach np. listy zadań lub tablic kanbanowych. Ma prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, co z pewnością przypadnie do gustu zespołom, które liczą na szybkie wdrożenie narzędzia do realizacji projektów.

ClickUp najlepiej sprawdza się w zarządzania zadaniami w IT, w dużej mierze dzięki dużemu naciskowi na narzędzia odpowiadające dynamice sprintów. Nie oznacza to jednak, że to narzędzie nie sprawdzi się w innych zespołach. Duże możliwości dostosowania widoków do konkretnych potrzeb czy śledzenia zadań usprawnią funkcjonowanie wielu zespołów.

Niemniej – sam ClickUp przypomina zbiór najlepszych funkcji prostych systemów do zarządzania projektami, w których kluczowe jest monitorowanie realizacji kolejnych etapów.

Clickup - program do zarządzania projektami

6. Workzone

Niewątpliwą zaletą aplikacji jest możliwość tworzenia szablonów projektów, które są pomocne przy projektach powtarzalnych. System posiada bardzo wiele ciekawych funkcjonalności, takich jak przedstawienie harmonogramu na wykresie Gantta, czy tworzenie listy rzeczy do wykonania oraz przypisanie ich konkretnym osobom. Workzone to dobre narzędzie do zwinnego zarządzania projektami online.

WorkZone jest narzędziem mocno nastawionym na planowanie pracy zespołu i dostosowanie workflowu do wybranego i wypracowanego stylu pracy. Dobrym przykładem tej drugiej funkcji jest edycja uprawnień i dostępów różnych użytkowników – sprawdzi się to w zespołach, które stawiają również na pełną transparentność w relacjach z PMO lub kontrahentami.

Workzone - program do zarządzania projektami

7. GeniusProject

Oprócz najpopularniejszych funkcjonalności jest to jedna z niewielu w tym zestawieniu aplikacji do kierowania projektem, która pozwala zarządzać ryzykami na projekcie. GeniusProject zapewni lepszą współpracę i wgląd w działania projektowe oraz portfelowe. Ułatwi śledzenie i raportowanie postępu projektów i kosztów. Przydatny system do zarządzania projektami inwestycyjnymi.

Sam program jest rozwijany od 1997 roku i podobnie jak PlanView – jest jednym z najstarszych programów do zarządzania projektami na rynku. Zdobył wiele nagród, a z tego konkretnie narzędzia korzysta wiele zespołów projektowych na całym świecie. Sporą zaletą jest również wysoki nacisk na mobilność aplikacji, jednak kosztem dla zespołu może okazać się brak dostępności polskiej wersji językowej.

GeniusProject - program do zarządzania projektami

8. Monday

Popularna aplikacja do zarządzania zadaniami na projekcie. Posiada szerokie możliwości co do formy przedstawienia zadań m. in w postaci tablic kanban, wykresów Gantt oraz tabel, które możemy dostosować do swoich potrzeb. Intuicyjny interfejs jest pełen kolorów, które umilą nam prace z nim.

Sam program sprawdza się w zespołach potrzebujących sprawnego narzędzia do planowania i zarządzania czasem zespołu – na przykład w toku realizacji projektów. Chociaż jest on skalowalny i sprawdzi się w wielu zespołach potrzebujących prostego programu do zarządzania projektami, to jako pełnoprawny system do tego celu może się nie sprawdzić w pełni.

Ogromną zaletą jest niski próg wejścia w korzystanie z Monday – podobnie jak Trello. Jest to prosta i intuicyjna aplikacja, jednak w wielu sytuacjach jej możliwości mogą okazać się niewystarczające.

Monday - program do zarządzania projektami

9. Trello

Najpopularniejszy program do zarządzania zadaniami w postaci tablicy kanban. Rozwiązanie bardzo intuicyjne i łatwe do dostosowania. Trello jest dostępne także w języku polskim.

Samo Trello ma dwie ogromne zalety, co do których nie można mieć żadnych wątpliwości: prostota działania oraz ogromne możliwości rozbudowy, w dużej mierze dzięki darmowym i płatnym rozszerzeniom. W wersji darmowej, ten prosty program sprawdza się w wielu rodzajach zespołów czy projektów, a dla wielu osób – może być przydatnym narzędziem porządkującym pracę. Trudno jednak mówić o tej aplikacji jako o czymś więcej, niż prostym programie do zarządzania zespołem, który realizuje projekty.

Ogromnymi zaletami tej aplikacji pozostają: niski próg wejścia w korzystanie z tej aplikacji, duża elastyczność narzędzia i wysoka mobilność. Niemniej: Trello trudno nazwać „systemem do zarządzania projektami”. To po prostu aplikacja, która ułatwia realizowanie niektórych z nich (co też jest niezwykle cenne!).

Trello - program do zarządzania projektami

10. BlueAnt

Skuteczny program do kierowania projektem w budownictwie rozwijany w Berlinie. Rozbudowane opcje pozwalają profesjonalnie zarządzać portfelem projektów oraz zasobami. Ciekawą funkcją jest symulacja potencjalnych projektów, pokazująca wpływ na sektory przedsiębiorstwa, biorąc pod uwagę wymagane umiejętności. Jest to jeden z niewielu programów, który oferuje taką funkcjonalność. Z pewnością wspiera ona PMO w analizie ryzyka.

Dodatkowo BlueAnt skupia się mocno na cyklu życia projektu jako sposobie zarządzania jego postępami. Wśród funkcji tej aplikacji, na które warto zwrócić uwagę, są: rozbudowany model planowania czasu, zasobów i rejestracji działań; tworzenie dokumentacji projektowej i rozliczania czasu pracy; możliwość rozbudowy funkcji aplikacji o dodatki.

BlueAnt - program do zarządzania projektami

11. Redmine

Narzędzie pozwala prowadzić wiele projektów jednocześnie oraz tworzyć w nich zadania. Świetnie sprawdza się w zakresie śledzenia postępów oraz dodawania i utrzymywania dokumentacji na projekcie. Dodatkowym atutem jest wykres Gantta, dostępny w systemie.

Redmine to aplikacja open source, co pozwala nie tylko na jej niemal dowolne dostosowanie do potrzeb, ale także na darmowe korzystanie. Jest to popularne narzędzie w zespołach deweloperskich, które pozwala z jednej strony zarządzać pracą jego członków, a zarazem – umożliwiać innym pracownikom zgłaszanie problemów czy nowych funkcjonalności.

W samym obszarze zarządzania projektami Redmine jest bardzo elastycznym narzędziem, które umożliwia zarówno monitorowanie postępów projektów, jak również dyskusję nad ich poszczególnymi etapami.

redmine  - program do zarządzania projektami

12. Asana

Najpopularniejszy system do zwinnego zarządzania projektami, popularny w zespołach programistycznych pracujących w oparciu o metodykę Agile. Pozwala tworzyć listy zadań do wykonania oraz przedstawić je w różnych formach. Aplikacja mobilna pozwoli Ci zarządzać zadaniami online z każdego miejsca, w którym będziesz.

Podobnie jak Trello, jest to proste oprogramowanie, które skupia się jednak bardziej na funkcjach dedykowanych zespołom deweloperskim. Wiele zespołów programistycznych korzysta z tej aplikacji, w dużej mierze dzięki niskiemu poziomowi wejścia oraz całkiem sporym możliwościom. Dodatkowo jest to narzędzie oparte o model freemium. Podstawowe funkcje są dostępne za darmo, jednak dodatkowe możliwości, kluczowe w przypadku realizacji większych czy nieco bardziej rozbudowanych projektów, wymagają wyboru jednego z płatnych planów.

Asana - program do zarządzania projektami

13. Wayman

Bardzo rozbudowany system do śledzenia czasu pracy oraz kierowania projektem stworzony z myślą o firmach projektowo – inżynierskich. Wayman daje pełny obraz tego co dzieje się w Twojej firmie oraz sprawia, że będzie działała ona szybciej oraz efektywniej. Jest to chyba najpopularniejsze oprogramowanie do zarzadzania projektami w budownictwie.

Nie da się ukryć, że kluczowe funkcje tego programu do zarządzania projektami wyraźnie wskazują na to, z jakimi zadaniami radzi sobie najlepiej: portfelami projektów, jakością czy podwykonawcami. Co ciekawe, wiele opinii o tym programie zdaje się potwierdzać, że pomaga on zmniejszyć ilość narzędzi w typowych biurach zarządzania projektami.

Wayman - program do zarządzania projektami

14. Productboard

Productboard pomaga menedżerom zrozumieć, czego potrzebują klienci, ustalić priorytety, zdecydować co zbudować w następnej kolejność oraz zmobilizować wszystkich do realizacji planu projektu. System skutecznie sprawdza się w IT, przez funkcjonalność określania priorytetów funkcji, których potrzebują Twoi klienci.

Może być to rozwiązanie idealne w realizacji projektów start-upowych, zarówno na etapie MVP, jak i skalowania, również na inne rynki. Aplikacja stawia duży nacisk na priorytetyzację, czy umieszczanie konkretnych zadań w obszarze konkretnego projektu lub roadmapy wyraźnie wskazuje na sam charakter pracy z klientami. Oznacza to, że Productborad sprawdzi się w rozwoju aplikacji SaaS-owych i związanych z nimi projektów, ale jego funkcje mogą nie sprawdzić się w pełni w typowym PMO.

Productboard - program do zarządzania projektami

15. MS Project

Microsoft Project pozwala tworzyć projekty składające się z dowolnego poziomu zagnieżdżeń zadań. W systemie możemy również tworzyć wykres Gantta oraz dodawać kamienie milowe. Narzędzie pozwala skutecznie realizować różne przedsięwzięcia, od małych projektów, po duże inicjatywy.

Niewątpliwie – to jeden z najstarszych i najdłużej rozwijanych programów do zarządzania projektami. Mimo wielu zmian i dużej konkurencji, aplikacja ta nadal towarzyszy wielu zespołom w realizacji projektów. Dużą zaletą tego systemu jest z pewnością integracja z aplikacjami z pakietu Microsoft 365 oraz funkcjonalnościami OneCloud.

Dużą zaletą pozostaje w miarę znany dla większości użytkowników MS Excela interfejs, który jednak pozwala na znacznie więcej, niż znany (i nie zawsze lubiany) program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych. Inną zaletą MS Project jest bardzo rozbudowana baza wiedzy i wysoka kompatybilność wsteczna. Microsoft deklaruje zgodność wsteczną do wersji Project 2007, co może być istotne dla niektórych biur projektowych.

MS Project - program do zarządzania projektami

16. Scoro

To narzędzie pozwoli Ci zarządzać wszystkim z poziomu jednego miejsca. Scoro oferuje również szereg integracji z innymi systemami. System pozwala porównywać budżety projektów z rzeczywistymi wynikami oraz prognozować przyszłe koszty.

Właśnie to połączenie zarządzania czasem i budżetem zdaje się być najważniejszą zaletą tego narzędzia. Scoro, jako program do zarządzania projektami, skupia się na wartości pracy oraz pilnowaniu budżetu. Oczywiście – terminy realizacji działań, w formie interaktywnych wykresów Gantta, czy zarządzanie czasem pracy zespołu są dostępne.

Co ciekawe, Scoro umożliwia też tworzenie ciekawych raportów, które można z łatwością przekazać zleceniodawcy lub interesariuszom projektu. Warto też wspomnieć o prostych integracjach z wieloma systemami.

Scoro

17. Basecamp

System pozwala tworzyć tablice do zarządzania poszczególnymi zadaniami. Planowanie w systemie jest bardzo proste, a możliwość integracji z osobistym kalendarzem pozwala sprawdzić Twoje plany z resztą członków zespołu. Dobre narzędzie do pracy zdalnej w organizacji – i jako taki Basecamp się przedstawia.

Jest to z pewnością jeden z popularniejszych programów do zarządzania projektami w zespołach deweloperskich i rozproszonych. Przez wiele lat był kojarzony głownie z tą pierwszą grupą, a obecnie staje się coraz popularniejszy w zespołach projektowych.

Pod wieloma względami Basecamp przypomina bardziej rozbudowaną mieszankę Trello i Asany – łączy prosty interfejs i spore możliwości zarządzania pracą zespołu. Niemniej: to narzędzie sprawdzi się zdecydowanie bardziej w zespołach pracujących w oparciu o metodykęAgile i to nie tylko programistycznych.

Basecamp

18. Jira

Popularny program do zarządzania projektami wykorzystywany w dużych organizacjach. Świetnie sprawdza się do zwinnego zarządzania projektami IT. Równie dobrze w planowaniu sprintów oraz komunikacji zespołowej na projekcie.

Pozwala na konsekwentne prowadzenie projektów programistycznych i nie oszukujmy się: jest to elastyczne narzędzie, które Product Owner czy Scrum Master z łatwością dostosuje do potrzeb konkretnego zespołu. Ale podobnie jak w przypadku innych „scrumowych” aplikacji do zarządzania pracą zespołu, Jira może się sprawdzić w rozproszonych zespołach, które równie dobrze mogą zajmować się realizacją niewielkich projektów jak i marketingiem.

Jira

19. Nozbe

Aplikacja świetnie łączy ze sobą zalety programów do zarządzania zadaniami, emailami oraz czatu. Jest prosta w obsłudze i pozwala na szybką i skuteczną komunikację w zespole. Aplikacja mobilna pozwala skutecznie zarządzać zadaniami online.

Pod wieloma względami może przypominać mieszankę Slacka i Trello (z pierwszym Nobze może być z łatwością zintegrowany). Jednak same funkcje tego programu sprawdzą się najlepiej w projektach nastawionych na łączność z klientami. Właśnie to sprawia, że Nobze przypomina w swojej filozofii nieco Productboard i tak samo sprawdzi się bardziej w zespołach nastawionych na ciągły rozwój jakichś produktów, niż na typową realizację projektów.

Nozbe

20. Workfront

Bezpieczne narzędzie do zarządzania projektami mające możliwość raportowania. Możemy skorzystać z funkcji zasobów oraz przydzielać pracę do indywidualnych użytkowników. Sprawdzony program do zarządzania projektami w firmie.

Podobnie jak w przypadku MS Project, to system w portfolio większego dostawcy oprogramowania – Workfront od 2020 roku należy do Adobe. Ta aplikacja do zarządzania projektami skupia się na pracy w rozproszonych zespołach. Same narzędzia dostarczane przez tę aplikacje są zróżnicowane. Pozycjonują jednak Adobe Workfront raczej jako narzędzie dedykowane profesjonalnym biurom realizacji projektów niż zespołom, które czasem pracują na projektach. Wykresy Gantta czy możliwości analizy i ewaluacji prowadzonych projektów sprawiają, że ten program do zarządzania projektami sprawdzi się w większych zespołach i przy większych projektach.

Workfront

Program do zarządzania projektami na miarę potrzeb

Jak widać jest wiele dostępnych na rynku programów do zarządzania projektami w organizacji. Wybór właściwego narzędzia zależny jest od potrzeb firmy, a także od ilości i złożoności projektów. Przed dokonaniem wyboru warto przetestować wskazane oprogramowanie by przekonać, czy na pewno wybrana aplikacja spełnia wszystkie oczekiwania PMO, kierownika projektu czy zarządu firmy.