Polecane programy dla lepszego zarządzania projektami

W dzisiejszych czasach, skuteczne zarządzanie projektami jest kluczowym aspektem sukcesu każdej organizacji. Dzięki odpowiednim narzędziom, menedżerowie projektów mogą w znaczny sposób zwiększyć wydajność swojego zespołu oraz zminimalizować ryzyko niepowodzenia projektu. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość zarządzania projektami są programy dedykowane do tego celu. W tym artykule przedstawimy najbardziej polecane programy dla lepszego zarządzania projektami, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu w Twoich projektach. Przedstawimy ich najważniejsze funkcjonalności, zalety oraz sposoby ich wykorzystania, dzięki czemu po lekturze artykułu będziesz miał/a wiedzę potrzebną do wyboru optymalnego narzędzia dla swojego projektu.

1. FlexiProject

FlexiProject to dostępny po polsku program do zarządzania projektami i portfelami projektów. Został stworzony, aby w wysokim stopniu spełniać oczekiwania Biur Zarządzania Projektami (PMO) i optymalizować ich pracę. Funkcjonalności dedykowane przede wszystkim dla PMO to łatwe tworzenie ścieżek decyzyjnych, budowa szablonów dla powtarzalnych projektów, automatyczne przeglądy projektowe, bogate możliwości tworzenia raportów oraz rozbudowane zarządzanie zasobami. Zespoły projektowe mogą korzystać z intuicyjnego modułu harmonogramu oraz wykresu Gantta jak też z modułów budżetu, ryzyk, produktów czy też zarządzania planem projektu. FlexiProject stara się też zaspokoić potrzeby zarządu firmy poprzez dostarczenie czytelnej informacji o stanie realizowanych projektów, co z pewnością przyspiesza to proces podejmowania potrzebnych decyzji. Dość unikalną cechą systemu jest jego elastyczność i konfigurowalność. System wspiera zarządzanie projektami zarówno na poziomie operacyjnym jak też strategicznym. Strategiczne zarządzanie projektami realizowane jest poprzez możliwość powiązania celów strategicznych firmy z KPI i projektami, zarządzanie portfelami projektów oraz moduł pozwalający oceniać atrakcyjność projektów i pomysłów na projekty. Gromadzenie wiedzy w systemie i strukturalne zarządzanie tą wiedzą pozwala uczyć się na błędach. Dodatkowo pozwala coraz lepiej i skuteczniej osiągać cele stawiane przed projektami.

2. Planview

PlanView to bardzo ciekawe i rozbudowane rozwiązanie dedykowane dla biur zarządzania projektami, kierowników projektów i zespołów projektowych, ale też dla kierownictwa i zarządu firmy. Rozwiązanie to jest jednym ze światowych liderów w łączeniu w jednym rozwiązaniu narzędzi z zakresu Project Portfolio Management (PPM) oraz rozwiązań dla realizacji projektów w metodykach zwinnych. Firma wychodzi za założenia, że zarówno metodyki zwinne, jak i te bardziej tradycyjne mogą być wykorzystywane równolegle w zależności od rodzaju realizowanego projektu – takie podejście nazywa się Hybrid Project Management. PlanView oferuje wszystko, co jest potrzebne do zrealizowania pojedynczego projektu (harmonogram, budżet, ryzyka, wykres Gantta), ale też bardzo ciekawe funkcjonalności do strategicznego zarządzania projektami. Pewną wadą tego systemu jest brak jego dostępności w języku polskim.

Planview pulpit projektu

3. Genius Project

Genius Project jest narzędziem wspierającym zarządzanie projektami oraz portfelami projektów w firmie. System pozwala zrealizować projekt o dowolnym charakterze biznesowym, od początku, aż do końcowej fazy. Genius Project może być używany przez dowolnej wielkości zespoły. Pozwala on dokumentować wprowadzone przez członków zespołu zmiany, a następnie oceniać ich wpływ na projekt. Jest dostępny w dwóch opcjach wdrożenia: hostowana On-Premise lub SaaS. Genius Planner, czyli narzędzie do tworzenia wykresów Gantta łączy się z Microsoft Project. Cały system Genius Project można też zintegrować z innymi narzędziami takimi jak SAP, Outlook czy Google. System oferuje różne typy licencji w zależności od poziomu rozbudowania potrzeb danego przedsiębiorstwa, wycena jest uzależniona od ilości funkcji, z których będziemy korzystać.

4. Workzone

Workzone jest jednym z dostępnych na rynku systemów do zarządzania projektami. Za jego pomocą możemy zrealizować w firmie projekt o dowolnym aspekcie biznesowym, korzystając ze wbudowanych szablonów projektów lub tworząc indywidualne formularze. Workzone posiada opcje dashboardów projektów, które pozwalają uzyskać pełny obraz sytuacji, w której znajdują się wszystkie projekty w różnych działach. Widok podsumowujący uzupełniają taktyczne kroki do wykonania, dzięki którym zespół koncentruje się na wykonywaniu pracy. W Workzone jest także funkcja tworzenia list zadań do wykonania, która jest automatycznie wysyłana do przypisanych osób. W formie powiadomień wysyłane są również automatycznie alerty o zagrożeniach. System dostępny jest w trzech wariantach cenowych w zależności od zapotrzebowania klienta, ale nawet najniższa wersja pozwoli nam pracować na wykresie Gantta i tablicach Kanban.

5. GanttPro

System GanttPro to narzędzie umożliwiające nam budować harmonogramy o dowolnej strukturze zagnieżdżeń elementów wraz z relacjami pomiędzy zadaniami. Do każdego elementu harmonogramu możemy przypisać właściciela, a także określić procent postępu wykonania, daty realizacji oraz priorytet. W narzędziu istnieje również możliwość dodawania własnych właściwości do zadań, po którym później np. możemy filtrować. GanttPro posiada również funkcjonalność zasobów, dzięki czemu planując możemy alokować odpowiednie zasoby. Następnie możemy śledzić czas realizacji przez poszczególne osoby.

GanttPro - Aplikacja do zarządzania projektami

6. Trello

Trello to jedno z dostępnych na rynku narzędzi wspierających firmy w zarządzaniu projektami i zadaniami. Swoim użytkownikom oferuje możliwość zaplanowania zadań korzystając z funkcjonalności tablic, kart i zadań. Listy i karty są częściami składowymi organizacji pracy na tablicy Trello. Linia czasu pozwala monitorować sprinty. Dostępne w Trello narzędzie do raportowania umożliwia dostęp do analiz w czasie rzeczywistym i informowanie o postępach zespołu. System w zależności od funkcjonalności oferuje różne wersje swoim użytkownikom. Od wersji bezpłatnej po wersję ENTERPRISE, która oferuje praktycznie wszystkie funkcje bez limitów. Narzędzie ma możliwość integracji z innymi aplikacjami i dodatkami takimi jak np.: Jira, Gmail, Teams czy dodatkami typu Power-Up Trello. Dodatkowo w każdym przypadku będziemy mogli korzystać z Trello w wersji webowej lub jako aplikacja na urządzenia mobilne.

7. BlueAnt

BlueAnt jest oprogramowaniem wspierającym zarządzanie projektami oraz portfelami projektów. Sprawna integracja projektów w portfelu wspiera planowanie w zakresie zarządzania zasobami, czasem i uzgadnianiu nieobecności w module ewidencji czasu pracy. System BlueAnt wspiera planowanie i zarządzanie różnymi cyklami życia wszystkich projektów, włącznie z procedurami zatwierdzania, wyznaczanie struktury planowania i nadawania ról kierownikom projektów, utrzymywanie kontroli nad wykorzystaniem zasobów oraz szybkie generowanie raportów dla zarządu firmy. BlueAnt oferuje pod kątem technicznym wiele interfejsów i konektorów, które pozwalają na wymianę danych z innymi systemami ERP używanymi w firmie.

8. Redmine

Redmine to wolne i otwarte oprogramowanie, pełniące funkcję narzędzia do zarządzania projektami. Dzięki formie opern source możliwe jest bezpłatne prowadzenie projektów i śledzeniem problemów. Aplikacja umożliwia użytkownikom zarządzanie wieloma projektami i powiązanymi podprojektami. Narzędzie ma dedykowane fora, oferuje możliwość śledzenia czasu pracy, umożliwia kontrolę dostępu użytkowników opartą na rolach. W programie dostępny jest kalendarz i diagramy Gantta. Pomaga to w wizualnej reprezentacji projektów i terminów ich realizacji.

9. Wayman

Wayman jest platformą wspierającą zarządzanie projektami w firmach. W systemie Wayman możemy zaplanować harmonogram dowolnego projektu z uwzględnieniem jego zasobów. Program monitoruje zmiany na projektach, a dzięki wbudowanemu komunikatorowi ułatwia również przepływ informacji pomiędzy członkami zespołu. Wayman automatycznie informuje również o przyszłych wyzwaniach oraz o ewentualnym ryzyku związanym z przekroczeniem założonych planów. System Wayman generuje także precyzyjne raporty, które stanowią podstawę do rozliczeń. Dzięki funkcjom edycji, raporty można uzupełniać o indywidualne pozycje i dane. Koszty korzystania z systemu Wayman zaczynają się od kwoty 145 zł/ miesięcznie przy wersji Basic.

10. Project Libre

ProjectLibre to aplikacja wspomagająca zarzadzanie projektami. Oferuje tworzenie i zarządzanie harmonogramem projektu oraz zarządzanie zadaniami. Harmonogram dostępny jest w formie listy oraz wykresu Gantta, który zapewnia przejrzysty widok elementów ścieżki krytycznej harmonogramu. System umożliwia generowanie struktury podziału pracy w formie listy i reprezentacji graficznej, diagramu WBS. Program pozwala określać zasoby projektu, a także alokować je na składowe części harmonogramu co ułatwia zarządzanie nimi w trakcie trwania projektu. Narzędzie jest bezpłatne i dostępne w formie desktopowej typu open source.

Wybierz odpowiedni program do zarządzania projektem

Podsumowując, wybór odpowiedniego programu do zarządzania projektem jest niezwykle ważnym aspektem, który wpływa na efektywność pracy zespołu oraz sukces projektu. W artykule zaprezentowaliśmy kilka polecanych programów, które oferują różnorodne funkcjonalności, pozwalające na skuteczne zarządzanie projektem oraz dostosowanie narzędzi do indywidualnych potrzeb projektu. Ostatecznie, wybór konkretnego programu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb każdej organizacji. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego narzędzia, menedżerowie projektów mogą zwiększyć wydajność swojego zespołu, zoptymalizować procesy związane z projektem oraz zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu.

Zobacz również