1. Jak dodać projekt?

Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia nowego projektu w systemie FlexiProject. Odkryjesz jak utworzyć pusty projekt, projekt z szablonu podając jedynie datę startu lub końca bądź jak zaimportować projekt z Excela lub MS Projecta.

W celu dodania nowego projektu przejdź do zakładki Projekty. Znajduje się tam lista wszystkich projektów, do których masz dostęp. Następnie naciśnij przycisk Nowy projekt znajdujący się w lewym górnym rogu zakładki. Jeśli nie widzisz takiego przycisku na swoim ekranie oznacza że Twoje uprawnienia są ograniczone i Twój administrator musi Ci je zwiększyć.

Po wciśnięciu przycisku na pojawi się lista, na której będziemy mieli do wyboru następujące opcje:

Pusty Projekt

Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się okno, w którym będziemy musieli określić nazwę projektu oraz dni robocze na harmonogramie. Po kliknięciu przycisku “Dodaj” projekt zostanie utworzony w systemie. Wybranie pustego projektu oznacza że nowo utworzony projekt nie będzie posiadał żadnych elementów.

Projekt z szablonu

Jeśli posiadasz wcześniej zdefiniowane szablony projektu, możesz wykorzystać je do sprawniejszego tworzenia projektów. Wystarczy, że podczas tworzenia projekt wybierzesz opcję “Z szablonu”. Po kliknięciu pojawia się okno, w którym należy podać nazwę projektu, szablon z którego chcemy utworzyć projekt oraz dni robocze na harmonogramie. Musimy również zdefiniować czy harmonogram projektu chcemy rozrysować na podstawie daty startu lub końca projektu. Po podaniu daty i kliknięciu “Dodaj” w kolejnym kroku pojawi nam się okno z podglądem harmonogramu.

W tym widoku znajduje się całe drzewo harmonogramu wraz z wyliczonymi datami oraz wizualizacja przebiegu elementów harmonogramu projektu w czasie. W tym momencie od utworzenia projektu dzieli Cię tylko jeden krok. Upewnij się że dane są zgodne z twoimi oczekiwaniami. Zawsze możesz nacisnąć przycisk Wstecz i cofnąć się do poprzedniego widoku. Jeśli wszystko jest poprawne, kliknij przycisk Dodaj u dołu ekranu. Utworzony zostanie projekt, w którym znajdować się będą wszystkie elementy z szablonu projektu tj. zadania, kamienie milowe, pozycje budżetowe, produkty oraz ryzyka. Wszystkie przypisane w szablonie projektu osoby zostaną poinformowane o utworzeniu nowego projektu.

Wskazówka:  Szablony projektów są niezastąpione w przypadku realizacji powtarzalnych czynności w Twojej organizacji. Zaledwie w paru krokach jesteś w stanie utworzyć w pełni zdefiniowany projekt i od razu przystąpić do jego realizacji.

Import z Excel lub MS Project

Wybierając opcję “Import” możemy zaciągnąć do FlexiProject harmonogram, który mamy już utworzony w Excelu lub MS Project. Wystarczy podać nazwę oraz wgrać plik i kliknąć “Dodaj”.

W przypadku Excela pojawi się jeszcze dodatkowy ekran, w którym będziemy musieli w górnej części wybrać nazwy kolumn harmonogramu FlexiProject odpowiadające kolumnom w Excelu. Jeśli uda nam się połączyć ze sobą kolumny wystarczy kliknąć “Dodaj” i na podstawie danych w Excelu zotanie utworzony cały harmonogram projektu.

Niezależnie od wyboru sposobu tworzenia nowego projektu w systemie FlexiProject, osoba tworząca projekt zawsze jest domyślnie przypisana jako kierownik projektu             

Idź dalej: 2. Zarządzanie harmonogramem