5 alternatyw dla MS Project

MS Project jest najpopularniejszym system do zarządzania projektami w XXI wieku. Z dużym prawdopodobieństwem każdy z kierowników projektów miał styczność z narzędziem wyprodukowanym przez Microsoft.

MS Project jest narzędziem, które posiada wiele przydatnych funkcjonalności takich jak wykres Gantta, kamienie milowe, przypisywanie zasobów, zapisywanie planu. Sprawdza się świetnie przy prowadzeniu pojedynczego projektu. Natomiast posiada też kilka mankameny, które głównie z punktu widzenia zarządu dosyć często wykluczają to narzędzie ponieważ nie są oni w stanie efektywnie śledzić wszystkich projektów równolegle. Chcielibyśmy przedstawić listę 5 alternatywnych systemów, które bardzo dobrze będą mogły zastąpić MS Project podczas realizacji prostych jak i skomplikowanych, czasochłonnych projektów.

Systemy zastępujące MS Project

1. FlexiProject

Polskie narzędzie do zarządzania projektami. Posiada podstawowe funkcjonalności takiej jak: harmonogram projektu, kamienie milowe, relacje między zadaniami, wykresy Gantta, ale pozwala również tworzyć szczegółowe portfele projektowe, które dają zarządowi podgląd realizacji kilku projektów jednocześnie. Dodatkowo w systemie można skorzystać z wbudowanych funkcjonalności do tworzenia rejestru ryzyk, archiwizowania planu projektów, tworzenia kart projektowych i monitorowania budżetu projektu, a to tylko nieliczne funkcjonalności FlexiProject. FlexiProject pozwala również zaimportować projekty z MS Project i Excela dzięki czemu bardzo szybko jesteśmy w stanie przenieść naszą pracę do tego narzędzia. System jest bardzo intuicyjny przez co każdy użytkownik bardzo szybko nauczy się z niego korzystać.

2. Planview

Narzędzie pozwala na grupowanie projektów w portfele i zarządzanie nimi z poziomu portfeli, dzięki czemu jest świetną alternatywą dla MS Project. Narzędzie w prosty sposób pozwala nadawać priorytet projektom oraz tworzyć strategię wewnątrz organizacji. Oprogramowanie pozwala również zarządzać zasobami potrzebnymi do realizacji projektów.

3. GanttPro

Prosta i intuicyjna aplikacja do tworzenia harmonogramów projektowych. Jak sama nazwa wskazuje aplikacja jest oparta na wykresie Gantta. W każdym z projektów możemy stworzyć dowolną strukturę zadań oraz kamieni milowych, dla których rysuje się wykres Gantta. Do każdego z zadania możemy również przypisać alokację zasobów. Narzędzie pozwala również tworzyć zbiorcze wykresy Gantta dla portfeli projektowych, dzięki którym w bardzo prosty sposób możemy zarządzać zaalokowanymi zasobami między projektami.

programy-do-zarzadzania-projektami-ganttpro.jpg (900×447)

4. Jira

System bardzo popularny w dużych organizacjach w szczególności w projektach IT. Możliwość podziału pracy na sprinty pozwala zwinnie zarządzać projektami. System pozwala również w prosty sposób mierzyć wydajność oraz pokazywać, który członek zespołu jest przeciążony pracą.

programy-do-zarzadzania-projektami-jira-1536x885.png (1536×885)

5. Smartsheet

Bardzo rozbudowane narzędzie, które stanowi też świetną alternatywę dla MS Project. Smartsheet pozwala użytkownikowi tworzyć dowolne harmonogramy przy wykorzystaniu wykresu Gantta. Grupowanie w portfele pozwala produktywnie zarządzać projektami w organizacji w szczególności pod względem budżetu i rozliczeń.

programy-do-zarzadzania-projektami-smartsheet.png (800×480)

Jak widzimy powyżej, każdy z programów łączy podstawowe funkcje i szczególne rozszerzenia, które będą odpowiednie przy różnego rodzaju realizowanych projektach. Część z nich będzie w zupełności wystarczająca w danej organizacji, a warto pamiętać jednak, że kiedy organizacja prowadzi równolegle kilka projektów warto wybrać bardziej zaawansowane narzędzie, które pozwali w prosty i intuicyjny sposób realizować efektywnie projekty, a dodatkowo zapewnia raportowanie dla członków zarządu.